چرا روغن پالم مضر است؟

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، به گفته تحقیق فوق، در 16 سال گذشته رقابت برای فراوری روغن پالم منجر به مرگ حدود 100 هزار اورانگوتان شده است. حیوانات دیگری، چون فیل، کرگدن و ببر نیز به علت از بین رفتن جنگل ها در خطر قرار گرفته اند.

چرا روغن پالم مضر است؟

برای تولید روغن پالم، میوه از روی درختانی جمع آوری می گردد که عمر میانگینشان 28 تا 30 سال است

وقتی که بحث از روغن آشپزی به میان می آید، معمولا روغن پالم مناقشه برانگیزترین گزینه است، چه از نظر سلامت و چه از نظر دلایل زیست محیطی. روغن پالم یک روغن نباتی خوراکی است که از میوه درختان روییده بر درختان نخل آفریقایی به دست می آید.

این درختان که پیش تر تنها در آفریقا پیدا می شدند، اکنون در آسیا، آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی پرورش داده می شوند و تقاضا برای این روغن چندکاره افزایش یافته است.

روغن پالم اغلب در محصولاتی، چون نان، بستنی و دیگر خوراکی های تولید شده و همچنین در بعضی محصولات آرایشی مانند لوازم آرایش و صابون وجود دارد، چرا که عاری از چربی های ترنس است.

با این حال و علی رغم این که این روغن چربی های غیراشباع ندارد، درباره این که آیا مصرف روغن پالم برای سلامت مفید است یا مضر، اختلاف نظر وجود دارد.

آیا روغن پالم برای انسان مضر است؟

روغن پالم، حاوی چربی اشباع بالا است، که می تواند برای سلامت قلب مضر باشد. با این حال، یک تحقیق دریافته است که وقتی این روغن در چارچوب یک رژیم غذایی متعادل مصرف گردد، خطر افزوده برای بیماری های قلبی و عروقی ندارد.

به گفته لیو استرانگ: این روغن نباتی همچنین منبع غنی توکوترینول ها است، که نوعی از ویتامین ای به شمار می رود؛ آنتی اکسیدانی که از سلول های شما محافظت می نماید و می تواند خطر ابتلای شما به بعضی مسائل سلامتی از جمله بیماری های قلبی و سرطان را کاهش دهد.

روغن پالم در کره های نباتی بازار چقدر است؟

روغن های تراریخته کدامند؟

بدترین روغن ها برای سرخ کردن و پخت و پز

علی رغم منافع این نوع روغن، انواع دیگر روغن ها مانند روغن زیتون برای مصارف آشپزی پیشنهاد شده اند.

آیا روغن پالم برای محیط زیست مضر است؟

مساله اصلی روغن پالم این است که برای کره زمین بسیار مضر است. برای تولید روغن پالم، میوه از روی درختانی جمع آوری می گردد که عمر میانگینشان 28 تا 30 سال است. با این حال، وقتی که درختان زیادی بلند می شوند و دسترسی به میوه سخت می گردد، قطعشان می نمایند تا جا برای درختان جدید باز گردد و این اقدام به از بین رفتن جنگل های بارانی یاری می نماید.

برای پاسخگویی به تقاضای بالای این روغن ارزان، هکتار ها جنگل بارانی قطع می گردد و زیستگاه حیوانات برای گونه های در خطر، از بین می رود.

به گفته تحقیق فوق، در 16 سال گذشته رقابت برای تولید روغن پالم منجر به مرگ حدود 100 هزار اورانگوتان شده است. حیوانات دیگری، چون فیل، کرگدن و ببر نیز به علت از بین رفتن جنگل ها در خطر قرار گرفته اند.

به گفته صندوق جهانی طبیعت، تبدیل جنگل های بارانی به مزارع نیز در تغییرات آب وهوا سهیم است، چرا که این فرایند موجب آزادی مقادیر زیادی گاز کربن در هوا می گردد.

آیا راهی برای پرهیز از روغن پالم مضر وجود دارد؟

متاسفانه پرهیز برای استفاده از محصولات دارای روغن پالم سخت است، زیرا کاربرد آن در تمام جهان بسیار شایع است. برای کاهش تاثیر آن، گشتن به دنبال محصولاتی که تنها دارای روغن پالم پایدار هستند، آغاز خوبی است.

اگر مطمئن نیستید که آیا یک شرکت تولیدی از روغن پالم به عنوان مواد اولیه استفاده می نماید یا نه، صندوق جهانی طبیعت، جدول درجه بندی شده ای از برند ها را دارد که استفاده از روغن پالم پایدار در محصولات را معین می نماید.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 7 آذر 1399 بروزرسانی: 7 آذر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1176

به "چرا روغن پالم مضر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا روغن پالم مضر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید