کتابی که از اصحاب امام حسین (ع) می گوید

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، کتاب اصحاب امام حسین (ع) شرح حال و نحوه شهادت یاران امام حسین (ع) را روایت می کند.

کتابی که از اصحاب امام حسین (ع) می گوید

به گزارش خبرنگار ،کتاب اصحاب امام حسین (ع) شرح حال و نحوه شهادت یاران امام حسین (ع) را روایت می کند. این کتاب از سوی نشر امام هادی (ع) راهی بازار شده است. در این کتاب سعی شده تا با ذکر نام و بررسی اجمالی از زندگی شخصی و مبارزاتی هرکدام از رزمندگان کربلا (بر اساس حروف الفبای فارسی، به غیر از وجود گرامی امام حسین و حضرت عباس (ع)) به روش پیوستن آن ها به نهضت امام حسین (ع) هم اشاره کند.

همچنین در مباحث سعی شده تا آماری نسبتا دقیق از شهدای کربلا ارائه شود؛ هرچند بررسی روایات موجود، آمار دقیق در اختیار انسان قرار نمی دهد. گذشته از این موضوع، دو ویژگی هاشمی و غیر هاشمی بودن، کتاب را به دو بخش تقسیم کرده تا شهدای هاشمی در نیمه نخست و رزمندگان شهید غیر هاشمی در نیمه دیگر کتاب معرفی شوند.

مقدمه کتاب شامل تولد، نام و نسب حضرت، علاقه پیامبر به امام حسین علیه السلام، رحلت پیامبر صلی الله علیه و آله، روح مبارزه از دوران کودکی زمان حکومت امیرالمومنین علیه السلام، وقایع زمان خلفا در زمان برادر، پس از شهادت برادر، پس از مرگ معاویه، حرکت به سوی مکه، علت قیام از زبان آن حضرت، شروع کننده جنگ نباشیم، غروب تاسوعا- برداشتن بیعت، شب عاشورا، صبح عاشورا، شروع جنگ، نماز ظهر عاشورا، شهادت اهل بیت و وداع امام است.

شهدای هاشمی، این بخش به معرفی بیست نفر از شهدای هاشمی حاضر در واقعه خونین کربلا می پردازد که شامل افرادی مانند حضرت ابوالفضل (ع)، جعفربن عقیل، جعفربن علی، عون، علی اکبر، علی اصغر، قاسم، عبدالله و ... است.

شهدای غیرهاشمی، صد و هفده نفر از جمله جون، بریر، حبیب بن مظاهر، حر، زهیر، مسلم بن عوسجه و...، و شهیدانی استکه در بخش شهدای غیر هاشمی از چگونگی پیوستن به سیدالشهداء علیه السلام و نحوه شهادت آنان، سخن به میان آمده است.

ضمائم، در این بخش به معرفی چهار شخصیت بزرگ و بزرگوار که در شناخت و یاری فرزند رسول خدا صلی الله علیه و آله در راستا قیام، از هیچ گونه یاریی دریغ نکردند می پردازد. افرادی که اگر چه نام آنان در لیست شهدای کربلا نیست، اما به یقین جزء شهدای مدافع حریم ولایت اباعبدالله الحسین علیه السلام بوده است. مسلم بن عقیل، هانی بن عروه، قیس بن مسهر صیداوی و عبدالله بن یقطر الحمیری افرادی هستند که در بخش ضمائم این کتاب، به معرفی و نحوه شهادت آنان اشاره شده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 21 مهر 1399 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1082

به "کتابی که از اصحاب امام حسین (ع) می گوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتابی که از اصحاب امام حسین (ع) می گوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید