4 عامل اصلی گرانی گوشت در بازار

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، مدیرعامل اتحادیه دامداران ایران با بیان 4 عامل گرانی گوشت در بازار گفت: دلالان دام زنده را کیلویی 50 هزار تومان از دامدار می گیرند و 75 هزار تومان می فروشند.

4 عامل اصلی گرانی گوشت در بازار

به گزارش فارس، مجتبی عالی در پاسخ به اینکه چه دلیلی برای بالا رفتن قیمت گوشت قرمز در بازار وجود دارد، گفت: مهمترین عامل بالا رفتن قیمت گوشت قرمز دلالان و واسطه گران است که دام زنده را کیلویی 48 تا 52 هزار تومان از دامداران خریدند و اکنون به قیمت 70 تا 75 هزار تومان به بازار عرضه می کنند.

مدیرعامل اتحادیه دامداران ایران افزود: در این میان فروشندگان داخل شهر نیز به اصول قیمتی پایبند نیستند و به قیمت های گران در بازار می فروشند بر اساس یک عرف معمول هر کیلوگرم دام زنده حدود دو برابر آن در بازار باید به فروش برود که در این صورت قیمت نباید از کیلویی 150000 تومان تجاوز کند.

مدیرعامل اتحادیه دامداران ایران در پاسخ به اینکه آیا قیمتی که گفته می شود گوشت کیلویی 230 هزار تومان و بالاتر هم وجود دارد را تایید می کنید، گفت: این قیمت ها شاید در برخی منطقه ها تهران وجود داشته باشد و قیمت کشور نیست و برخی به افزایش قیمت دامن می زنند.

عالی در پاسخ به اینکه چه دلایل دیگری غیر از واسطه ها در افزایش قیمت نقش داشته است؟ گفت: مهمترین نکته این است که اتحادیه ها و تشکل ها را به بازی نمی گیرند در حالی که آن ها می توانند به عنوان اهرم کمک کننده به عرضه محصول به بازار و کنترل قیمت ها محسوب شوند.

وی همچنین افزود: نهاده ها هم آنطور که باید در اختیار تولیدکنندگان قرار نمی گیرد، دامی که بره تازه به دنیا می آورد میزان نیاز به خوراک آن 20 درصد افزایش پیدا می کند در حالی که این ها در توضیح دولتی لحاظ نمی شود.

مدیرعامل اتحادیه دامداران ایران همچنین از متوقف شدن صادرات دام زنده خبر داد و گفت این خبر می تواند علامت خوبی به بازار گوشت باشد و التهاب بازار فروکش کند.

عالی در پاسخ به اینکه آیا مازاد دام در کشور وجود داشت که مجوز صادرات داده می شد، گفت: آن زمان که صادرات انجام می شد مازاد وجود داشت، اما اکنون مازاد وجود ندارد و باید متوقف شود.

اوایل دولت سیزدهم، وزارت جهاد کشاورزی مجوز صادرات دام زنده را صادر کرد، اتحادیه ها می گفتند که مازاد دام در کشور وجود دارد، اما همان زمان هم این طرح منتقدانی داشت و معتقد بودند که قیمت بالا خواهد رفت.

آن ها می گفتند ایران سالانه 150 هزار تن گوشت وارد می کند، اگر مقطعی مازاد داریم باید از طریق دولت خریداری و ذخیره سازی شود و در زمان نیاز به بازار تزریق شود.

منبع: فرارو
انتشار: 7 فروردین 1401 بروزرسانی: 7 فروردین 1401 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1896

به "4 عامل اصلی گرانی گوشت در بازار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "4 عامل اصلی گرانی گوشت در بازار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید