70درصد فعالان حوزه صنایع دستی را بانوان تشکیل می دهند، ارائه تسهیلات با نرخ 10درصد و تنفس 6 ماهه برای تولیدکنندگان صنایع دستی

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: 70درصد افرادی را که در حوزه صنایع دستی فعال هستند، بانوان تشکیل می دهند که تعداد زیادی از آن ها زنان سرپرست خانوار هستند.

70درصد فعالان حوزه صنایع دستی را بانوان تشکیل می دهند، ارائه تسهیلات با نرخ 10درصد و تنفس 6 ماهه برای تولیدکنندگان صنایع دستی

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، پویا محمودیان معاون صنایع دستی کشور، در برنامه روی خط خبر که صبح امروز چهارشنبه 7 شهریور از شبکه خبر پخش شد اضافه نمود: در سی امین نمایشگاه ملی صنایع دستی، 500 غرفه تدارک دیده شده است و علاوه بر فراوریات صنایع دستی و هنرهای سنتی، آداب ورسوم مردم استان های مختلف نیز معرفی می گردد و سومین مدل خانه ایرانی در این نمایشگاه عرضه شده است؛ ضمن این که فضایی برای معرفی خدمات بسته بندی صنایع دستی، بازاریابی الکترونیکی و فروش آنلاین محصولات و نیز در نظر دریافت فضایی برای آموزش و معرفی صنایع دستی به بچه ها و نوجوانان از دیگر بخش های این نمایشگاه است.

او اضافه نمود: یکی از جاذبه های این نمایشگاه، تنوع رنگ و طرح است و این موضوع باعث شده تا هر گردشگری در بازدید از این نمایشگاه جذب آن گردد.

محمودیان گفت: 295 رشته صنایع دستی فعال در کشور وجود دارد و این مسئله باعث شده است تا ایران سومین کشور فراورینماینده ازنظر تنوع صنایع دستی باشد و در این نمایشگاه بیش از 90 درصد رشته های صنایع دستی در این نمایشگاه حضور دارند.

او ادامه داد: سایت های تجارت الکترونیک به عنوان بخش خصوصی در حوزه صنایع دستی فعالیت می نمایند که جوانانی خوش فکر هستند، برای این افراد بسترسازی می کنیم و حمایت های مالی و مادی از این افراد داریم.

فعالیت 200 سایت فروش الکترونیک صنایع دستی

محمودیان گفت: از سال 93 جریان سایت های الکترونیک فروش صنایع دستی شروع شد و در حال حاضر 200 سایت تجارت الکترونیک به فروش محصولات صنایع دستی مشغول هستند.

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی به بسته بندی صنایع دستی اشاره نمود و اضافه نمود: ما طرح تجاری سازی صنایع دستی را دنبال می کنیم که در این طرح، بسته بندی نقش مهمی را ایفا می نماید و تمرکزمان بر روی بسته بندی است و برای این موضوع مشوق گذاشتیم و افرادی که بسته بندی مناسبی دارند با 30 درصد تخفیف در این نمایشگاه حضور دارند.

او در ادامه گفت: نمایشگاه های ما بزرگ ترین رخداد تجاری ما به حساب می آید و بعد از آن در استان ها نمایشگاه برگزار می کنیم تا این پیوستگی وجود داشته باشد.

او اضافه نمود: سال جاری برای اولین بار به منظور حفظشان بانوان به زنان سرپرست خانوار 50 درصد تخفیف در نظر گرفته شده است؛ ضمن این که استان های مناطق محروم و نیز مناطق زلزله زده به صورت رایگان مهمان ما در این نمایشگاه هستند.

محمودیان اضافه نمود: یکی از ویژگی های این نمایشگاه، معرفی مدل خانه ایرانی است که توان و قدرت صنایع دستی ایران را به تصویر می کشد و درخواست هایی از سایر کشورها برای عرضه این مدل از خانه ایرانی هستیم.

معاون صنایع دستی اضافه نمود: تفاهم نامه ای را برای اولین بار با بانک گردشگری امضا کردیم که تسهیلاتی با نرخ 10 درصد برای فعالان صنایع دستی ارائه می گردد که بازپرداخت آن 30 ماهه است و 6 ماه تنفس دارد که بین یک تا 20 میلیون تومان است.

ممنوعیت واردات صنایع دستی غیر ایرانی

او اضافه نمود: به منظور حمایت از صنایع دستی، ورود کالاهای صنایع دستی غیر ایرانی به کشور ممنوع اعلام شده است، صادرنمایندگان صنایع دستی از ارائه ارز در سیستم نیما معاف شده اند، ضمن این که در مورد بیمه هنرمندان نیز با صندوق بیمه اجتماعی، کشاورزان، روستایی و عشایری موضوع بیمه هنرمندان مناطق روستایی و عشایری برطرف شده است و تا سرانجام شهریور خبرهای خوشی را برای هنرمندان صنایع دستی حوزه شهری داریم.

محمودیان در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: اگر قرار باشد روزی تمام درهای این کشور بسته گردد، آنچه که بدون حاشیه به فراوری خود ادامه خواهد داد، صنایع دستی، مواد اولیه و دانش داخلی و مهارت هایی که وجود دارد، سرمایه های اجتماعی ما در این خصوص هستند.

مهاجرت معکوس در روستاهای ملی و جهانی صنایع دستی

او اضافه نمود: در روستاهایی که به عنوان روستاهای ملی و یا جهانی صنایع دستی انتخاب شده اند، شاهد مهاجرت معکوس ساکنان روستاها هستیم چراکه با رونق دریافت صنایع دستی در این روستاها، شاهد ایجاد شغل و درآمدزایی هستیم. به عنوان مثال در روستای خراشاد در استان خراسان جنوبی تمامی بانوان به فراوری حوله بافی مشغول اند که در شرایط خشک سالی همین فراوریات صنایع دستی آن ها را نجات داد.

او اضافه نمود: ضمن این که بانوان ما علاوه بر فراوری صنایع دستی زیبا، در صادرات و نیز صادرات الکترونیک صنایع دستی نقش بسزایی را ایفا می نمایند.

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی اضافه نمود: صنایع دستی یکی از گنج های پنهان کشور ما به شمار می رود که در صورت حمایت قطعاً در بحرانی ترین شرایط نقش خود را در اقتصاد و معیشت ایفا نماید.

او اضافه نمود: تا سرانجام سال 97 متعهد شدیم 60 هزار شغل در حوزه مشاغل روستایی و 35 هزار شغل در حوزه مشاغل فراگیر ایجاد کنیم و خوشبختانه روند پیشرفت کار نشان می دهد که بسیاری از جوانان کشور متوجه صندلی مالی صنایع دستی شده اند.

محمودیان گفت: حضور پررنگ در نمایشگاه های خارجی کشور، تقویت سایت های تجارت الکترونیکی، تقویت صادرنمایندگان، فرهنگ سازی در داخل ایجاد بازارچه های صنایع دستی و ... برنامه هایی است که برای توسعه صنایع دستی مدنظر داریم.

او در ادامه به برنامه های این معاونت برای حمایت از بانوان فعال در حوزه صنایع دستی اشاره نمود و اضافه نمود: تشکیل انجمن های تخصصی، حمایت از آن ها برای حضور در نمایشگاه های مختلف، بسترسازی برای حضور بانوان در نمایشگاه های بین المللی و ... ازجمله اقدامات ما برای حمایت از بانوان است. در سال 95 نمایشگاهی از سوزن دوزی زنان بلوچ در چین برگزار کردیم که تمام این محصولات در این نمایشگاه به فروش رسید.

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی اضافه نمود: بر اساس آمار رسمی سال گذشته 281 میلیون دلار از مبادی رسمی صادرات صنایع دستی داشته ایم که غیر از زیورآلات سنتی است، از طرفی 5 میلیون گردشگر خارجی داریم که اگر هرکدام 50 دلار صنایع دستی خریداری نموده باشند 250 میلیون دلار نیز صادرات چمدانی را پیش بینی کردیم.

محمودیان اعلام کرد: در دوماهه ابتدایی سال جاری خوشبختانه شاهد فروش محصولات در بازارچه های صنایع دستی بودیم و نیز 32 میلیون دلار صادرات صنایع دستی داشته ایم که 66.3 درصد رشد داشته است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 28 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 214

به "70درصد فعالان حوزه صنایع دستی را بانوان تشکیل می دهند، ارائه تسهیلات با نرخ 10درصد و تنفس 6 ماهه برای تولیدکنندگان صنایع دستی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "70درصد فعالان حوزه صنایع دستی را بانوان تشکیل می دهند، ارائه تسهیلات با نرخ 10درصد و تنفس 6 ماهه برای تولیدکنندگان صنایع دستی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید