خبری امیدوار کننده برای رودخانه کرج

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، خبرنگاران/البرز مدتی است که بحث انتقال تونلی آب از سد کرج به تهران دوباره نگرانی هایی را در میان فعالین محیط زیست و شهروندان البرزی برانگیخته و رسانه های استان به نمایندگی از افکار عمومی خواستار شفاف سازی وزارت نیرو در خصوص این طرح شده اند. حالا آب منطقه ای البرز به عنوان زیر مجموعه وزارت نیرو خبری را اعلام کرده که می تواند امیدوار کننده باشد و نگرانی ها در خصوص ادامه حیات رودخانه کرج پس از آغاز به کار تونل را رفع کند.

خبری امیدوار کننده برای رودخانه کرج

داوود نجفیان مدیرعامل شرکت آب منطقه ای البرز در گفت و گو با خبرنگاران، در خصوص تبعات زیست محیطی انتقال آب رودخانه کرج از طریق تونل 30 کیلومتری که در رسانه ها مطرح می گردد، گفت: با توجه به برنامه تدوین شده وزارت نیرو و به تبع آن شرکت آب منطقه ای تهران طرح، تونل انتقال آب از سال 81 شروع و در سال 91 به اتمام رسیده و همچنین تصفیه خانه شماره شش نیز از سال 84 شروع و در سال جاری به اتمام رسیده است.

انتقال بیش از دو مترمکعب در ثانیه از طریق تونل امکان پذیر نیست

نجفیان توضیح داد: بر اساس برنامه ریزی که شرکت آب منطقه ای تهران انجام داده است با توجه به اینکه در حال حاضر بخش عمده ای از تخصیص مصوب ابلاغ شده تهران از سد کرج به میزان حدود 260 میلیون متر مکعب از طریق رودخانه کرج و ایستگاه بیلقان برای تامین آب مورد هدف تصفیه خانه های شماره یک و دو تهران منتقل می گردد مقرر است حدود دو متر مکعب در ثانیه از تخصیص باقیمانده آب شرب تهران از سد کرج از طریق تونل تازه افتتاح شده به تصفیه خانه شماره شش منتقل گردد.

وی ادامه داد:با توجه به سقف تخصیص آب تهران از آب سطحی سد کرج، عملاً برداشت بیش از دو متر مکعب در ثانیه برای انتقال از تونل کرج به تهران با الزام تداوم بهره برداری تصفیه خانه های قدیمی یک و دو تهران با انتقال آب از جریان رودخانه کرج امکان پذیر نیست و عملاً تامین آب تصفیه خانه های شماره یک و دو تهران از جهت قبلی رودخانه منتقل خواهد شد.

هیچگونه تبعات زیست محیطی متوجه رودخانه کرج نیست/میزان انتقال آب از تونل را لحظه به لحظه پایش خواهیم کرد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای البرز گفت: با توجه به اینکه حدود 260 میلیون مترمکعب نیاز تصفیه خانه های مذکور است، با لحاظ نیازهای زیست محیطی و حقابه های پایین دست سد با در نظر دریافت تداوم تامین آب شرب تصفیه خانه های مذکور از جهت قبلی همیشه بیش از 300 میلیون متر مکعب در سال در رودخانه کرج از پایین دست سد تا ایستگاه بیلقان آب جاری خواهد شد و با این فرض عملاً هیچگونه تبعات زیست محیطی بر رودخانه کرج متصور نیست.

نجفیان اضافه کرد: لازم به توضیح است که بر اساس تصمیمات اتخاذ شده قرار است پایش و کنترل آنلاین میزان برداشت آب از طریق تونل به طور مستمر توسط شرکت آب منطقه ای استان البرز انجام گیرد.

خبر خوش دیگر آب منطقه ای برای البرزی ها

وی در بخش دیگری از صحبت های خود به موضوع افزایش سهم البرز از آب سدهای کرج و طالقان هم اشاره و گفت: در این خصوص خبر خوشی که برای هم استانی های خودم دارم این است که با توجه به مشکلاتی که در تامین آب شرب استان البرز در سال های قبل وجود داشت به منظور بهبود کمی و کیفی منابع آب شرب استان و با توجه به پایین بودن سهم تخصیص آب شرب استان از منابع سطحی سدهای استان با دستور وزیر محترم نیرو و پیگیری استان و طرح نتایج مطالعات اجرا شده استان در کمیسیون تخصیص وزارت نیرو خوشبختانه به حول قوه اللهی افزایش تخصیص آب شرب استان البرز از منابع سطحی سدهای کرج و طالقان که آرزوی دیرینه مردم شریف استان بود همزمان با افتتاح طرح انتقال آب تهران به دو برابر میزان قبلی از طرف وزارت نیرو ابلاغ شد.

نجفیان اضافه کرد: به این معنی که میزان تخصیص آب شرب از منابع سطحی مطمئن و با کیفیت سدهای استان از 55 میلیون متر مکعب در سال به 110 میلیون متر مکعب در سال افزایش یافته است و ابلاغ رسمی آن به شرکت آب منطقه ای انجام گرفته است. انشاالله با این اتفاق مبارک و با اجرای زیر ساخت های لازم و استفاده از میزان آب تخصیص جدید ابلاغی،کیفیت و کمیت و اطمینان پذیری آب استان بهبود خواهد یافت.

محیط زیست: اظهارات مدیرعامل آب منطقه ای می تواند امیدوار کننده باشد

مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز هم در خصوص اینکه طبق اعلام آب منطقه ای البرز انتقال بیش از دو مترمکعب در ثانیه از تونل انتقال آب کرج-تهران امکان پذیر نیست و در این شرایط عملاً هیچگونه تبعات زیست محیطی بر رودخانه کرج متصور نیست، گفت: این اظهارات می تواند امیدوار کننده باشد.

فردین حکیمی در گفت و گو با خبرنگاران، گفت: با توجه به اینکه بر اساس ماده 25 قانون هوای پاک مسئولیت انجام مطالعات برای تعیین حقابه زیست محیطی رودخانه بر عهده سازمان محیط زیست و تخصیص آن بر عهده وزارت نیرو است، لذا مطالعات تعیین حقابه زیست محیطی توسط محیط زیست استان و از طریق دانشگاه پردیس کشاورزی کرج انجام و نتایج مطالعات جهت تخصیص لازم به آب منطقه ای استان و سازمان حفاظت محیط زیست ارسال شد.

حکیمی اضافه کرد: قطعا با پیگیری لازم از سوی سازمان حفاظت محیط زیست تلاش خواهد شد میزان تخصیص حقابه زیست محیطی، در کارگروه مشترک با وزارت نیرو به حدی باشد که به حیات طبیعی آن آسیب نرسد.

حکیمی با اشاره به افتتاح تصفیه خانه ششم در تهران و انتقال آب از طریق تونل که موجب نگرانی های شهروندان و دوستداران محیط زیست شد، اظهار کرد: بر اساس بررسی ها و اظهارات مدیر عامل محترم آب منطقه ای استان، پس از افتتاح تصفیه خانه ششم تهران مقرر شده صرفاً دو متر مکعب در ثانیه آب از طریق تونل انتقال آب به تصفیه خانه ششم تهران منتقل و مابقی آن از طریق جریان طبیعی رودخانه و از محل قبلی یعنی آبگیر بیلقان منتقل گردد که خبر امیدوار کننده ای بود و با تحقق آن و نظارت ویژه بر عملکرد زیست محیطی واحدهای خدماتی - پذیرایی، مشکل تخصیص حقابه زیست محیطی مرتفع خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 آذر 1399 بروزرسانی: 22 آذر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1208

به "خبری امیدوار کننده برای رودخانه کرج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبری امیدوار کننده برای رودخانه کرج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید