دست خالی مدیریت شهری از عوارض با تصویب لایحه مالیات برارزش افزوده

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، نائب رییس شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر اینکه اگر در لایحه مالیات بر ارزش افزوده واژه های مالیات و عوارض در صندلی خودشان قرار نگیرند، شهرداری های کشور با مشکل مالی روبرو می شوند، گفت: باید در تصویب قوانین توجه به یک بخش را کنار بگذاریم و به مصلحت کلی جامعه توجه کنیم.

دست خالی مدیریت شهری از عوارض با تصویب لایحه مالیات برارزش افزوده

سید ابراهیم امینی در گفت و گو با مجله تخصصی کامپیوتر در مورد لایحه مالیات بر ارزش افزوده گفت: این لایحه که هم اکنون در صحن مجلس شورای اسلامی در حال آنالیز است، مسائل عمده ای دارد که یکی از ایرادات آن جایگزین کردن کلمه مالیات به جای عوارض است چراکه مالیات و عوارض دو تعریف جداگانه دارند و چارچوب آن ها با یکدیگر تفاوت است و دقت داشته باشید که با توجه به اینکه مدیریت شهری برای اداره شهر از بودجه ملی استفاده نمی نماید، منابع اداره شهر را به وسیله عوارض پرداختی شهروندان تامین می نماید.

وی با اشاره به اینکه شهروندان یک شهر تحت عنوان عوارض سهم شان را در اداره شهر می پردازند،اظهارکرد: در حقیقت شهروندان یک شهر مانند ساکنان یک برج هستند که هزینه شارژ را تحت عنوان عوارض پرداخت می نمایند تا مدیریت شهری بتواند شهر را اداره کند. در حالی که مالیات متفاوت است و در اختیار دولت قرار می گیرد.

نائب رییس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه اگر این لایحه تصویب گردد، مالیات به حساب خزانه داری کل کشور واریز می گردد و در اختیار دولت قرار می گیرد، گفت: در حقیقت دست مدیریت شهری از این درآمد کوتاه می گردد و با توجه به اینکه دولت هم طبق سنوات گذشته با مسائل مالی روبرو است، باعث می گردد موارد تکلیفی پیش بینی شده در قوانین در اختیار مدیریت شهری قرار نگیرد.

امینی با اشاره به اینکه طبق قانون باید 50 درصد از هزینه های توسعه حمل و نقل عمومی و مترو را دولت بپردازد، اظهارکرد: در سنوات گذشته دولت به دلیل مسائلی که داشته است، این هزینه ها را پرداخت نکرده است. شهرداری و شورای اسلامی شهر هم به عنوان دولت محلی قدرت ندارند این موارد را از دولت دریافت نمایند.

وی با تاکید بر اینکه اگر در لایحه مالیات بر ارزش افزوده واژه های مالیات و عوارض در صندلی خودشان قرار نگیرند، شهرداری های کشور با مشکل روبرو می شوند، گفت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دولت باید به این امر مهم توجه داشته باشند. باید در تصویب قوانین توجه به یک بخش را کنار بگذاریم و مصلحت کلی جامعه را در نظر بگیریم چراکه بخش زیادی از مسائلی که در تهران درگیر آن هستیم، مثل ترافیک و آلودگی هوا ناشی از پایتخت بودن آن است که در جهان بخش قابل توجهی از هزینه های پایتخت را دولت تامین می نماید.

امینی تاکید نمود: در لایحه مالیات بر ارزش افزوده باید تمهیداتی اندیشیده گردد که تمام هزینه های اداره شهر را از شهروندان دریافت نکنیم بلکه دولت هم مکلف باشد بخشی از این منابع را تامین کند تا مدیریت شهری بتواند وظایف خودش را به گونه ای انجام دهد که در شأن مردم تهران باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 417

به "دست خالی مدیریت شهری از عوارض با تصویب لایحه مالیات برارزش افزوده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دست خالی مدیریت شهری از عوارض با تصویب لایحه مالیات برارزش افزوده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید