ساآکاشویلی رئیس کمیته اجرایی اصلاحات در اوکراین شد؛ گرجستان سفیر خود را از کی یف فراخواند

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، رئیس جمهوری اوکراین میخائیل ساآکاشویلی را به سمت ریاست کمیته اجرایی اصلاحات منصوب کرد، به این امید که تغییر مثبتی در زندگی مردم کشورش بدهد، ولی این مسئله باعث شد تا گرجستان سفیر خود را از کی یف فراخواند.

ساآکاشویلی رئیس کمیته اجرایی اصلاحات در اوکراین شد؛ گرجستان سفیر خود را از کی یف فراخواند

با ما سفر کنید و با تور گرجستان از زیباترین کشور اروپا دیدن کنید و شهر زیبای تفلیس را ببینید.

به گزارش گروه بین الملل مجله تخصصی کامپیوتر، روزنامه ایزوستیا، چاپ مسکو، امروز نوشت: دفتر ریاست جمهوری اوکراین با انتشار بیانیه ای تایید کرد که ولادیمیر زلنسکی، سیاستمدار گرجستانی میخائیل ساآکاشویلی را به سمت ریاست کمیته اجرایی اصلاحات در دولت اوکراین منصوب نموده است.

زلنسکی در این پیغام نوشته است: من این مسئولیت جدید را به میخائیل نیکولاوویچ صمیمانه تبریک می گویم و معتقدم که او می تواند انگیزه مثبتی برای تحقق اصلاحات در کشور به وجود آورده و به اجرای تغییرات مهم در زندگی شهروندان اوکراینی یاری خواهد نمود.

حکم مربوط به انتصاب رئیس جمهوری سابق گرجستان و فرماندار پیشین اودسا به این سمت روز پنج شنبه، 7 ماه مه (18 اردیبهشت) به اجرا درآمد.

ساآکاشویلی روز گذشته خبر انتصاب خود را اعلام نموده بود.

این سیاستمدار گرجی، این تصمیم رئیس جمهوری اوکراین را اقدامی خارق العاده ارزیابی نموده و در صفحه فیسبوک خود نوشت: من از روحیه ولادیمیر زلنسکی بسیار خوشم آمد ، زیرا واقعیت انتصاب من نشان می دهد که او آماده است تا اقدامات خارق العاده ای را برای رسیدن به اهداف در نظر گرفته برای بهبود اوضاع اوکراین انجام دهد، هرچند مخالفت زیادی با وی شده بود، ولی این مسئله او را از این اقدام منصرف نکرد.

به عقیده وی ، کسانی که می خواهند وضع موجود در اوکراین همچنان حفظ گردد و این کشور در باتلاق کنونی باقی بماند، با این تصمیم زلنسکی مخالف هستند. ولی رئیس جمهور ثابت کرد که درباره اصلاحات و تغییرات اساسی در اوکراین بسیار مصمم است.

گرجستان سفیر خود را برای مشاوره از کی یف به تفلیس فرا خواند

داوید زالکالیانی وزیر امور خارجه گرجستان امروز آدینه اعلام نمود که این کشور سفیر خود را از کی یف برای مشاوره درباره انتصاب میخائیل ساآکاشویلی به عنوان رئیس کمیته اجرایی اصلاحات در اوکراین فراخواند.

وی گفت: چنین اقدامی، در روابط دیپلماتیک یک عمل پذیرفته شده است، که البته نشانگر پیدا شدن بعضی مسائل در روابط دوجانبه خواهد بود، بنابراین انجام رایزنی هایی با سفیر گرجستان در اوکراین برای معین مراحل بعدی اقدامات، لازم است.

وزیر خارجه گرجستان یادآور شد که صحبت بر سر قطع روابط دیپلماتیک یا تجدید نظر در مشارکت راهبردی بین دو کشور نیست.

لازم به یادآوری است ، میخائیل ساآکاشویلی پیش از این با فاش کردن این مسئله که رئیس جمهوری اوکراین از وی دعوت نموده تا سمت معاون نخست وزیر در امور اصلاحات را برعهده بگیرد، جنجال سیاسی زیادی را در این کشور بوجود آورد.

دو روز بعد، وی این پیشنهاد را پذیرفت. وظیفه مذاکره با صندوق بین المللی پول و سایر سازمان های جهانی برای دریافت یاری اقتصادی به اوکراین، به این سیاستمدار واگذار شد.

با این حال ، بعداً رسانه ها اعلام نمودند که انتصاب یک سیاستمدار گرجستانی به سمت معاون نخست وزیر، مغایر با قوانین اوکراین است زیرا ساآکاشویلی محکومیت های سنگینی در گرجستان داشته و از سوی دستگاه قضایی این کشور تحت تعقیب است. در نتیجه، دولت اوکراین از تصمیم خود برای چنین انتصابی صرف نظر نموده و این درخواست را از مجلس اعلای این کشور پس گرفت.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 19 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 795

به "ساآکاشویلی رئیس کمیته اجرایی اصلاحات در اوکراین شد؛ گرجستان سفیر خود را از کی یف فراخواند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساآکاشویلی رئیس کمیته اجرایی اصلاحات در اوکراین شد؛ گرجستان سفیر خود را از کی یف فراخواند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید