سه چالش اصلی کشور نظام بانکی، یارانه پنهان و سیاست خارجی است

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه نظام بانکی باید جراحی شود، گفت: طرح اصلاح نظام بانکی صد درصد از بودجه 99 مهمتر است چرا که بودجه برای یکسال است، اما طرح اصلاح نظام بانکی اثرات بلندمدت دارد.

سه چالش اصلی کشور نظام بانکی، یارانه پنهان و سیاست خارجی است

به گزارش گروه اقتصادی مجله تخصصی کامپیوتر، پویا ناظران در نشست تخصصی بررسی و تحلیل لایحه بودجه 99 که عصر امروز، هشتم دی ماه با عنوان قفل بودجه در دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران و با حضور کارشناسان برگزار شد، در ارتباط تصویری با این همایش با بیان اینکه یکی از مسائل ما، نظام بانکی است که ترازنامه هایش تراز نیست و گرفتار بازی پونزی شده است، گفت: چالش دیگر ما یارانه است که در بخش ارز و انرژی پنهان شده است. همچنین سیاست خارجی ما اشتباه است و ما ایدئولوژی را در این حوزه مقدم کرده ایم در حالی که روابط زیاد با کشور های مختلف، راه حل است.

این کارشناس اقتصادی افزود: مشکل بودجه ای ما عارضه ای از مسائل اقتصادی است و نه منشأ آن.

وی بابیان اینکه یارانه، اقتصادیاتی منفی است که بیشتر آن به ثروتمندان می رسد، گفت: یارانه پنهان بنزین، گازوئیل و دلار در بودجه ذکر نمی شود و شفاف نیست. گفته می شود که 800 تا 1،000 هزار میلیارد تومان یارانه پنهان در کشور وجود دارد که عدد کسری بودجه در مقابل این عدد چیزی نیست.

طرح اصلاح نظام بانکی از بودجه مهمتر است

ناظران با بیان اینکه طرح اصلاح نظام بانکی صد درصد از لایحه بودجه 99 مهمتر است، افزود: اگر لایحه بودجه 99 تصویب شود تغییر معناداری نسبت به سال 98 نخواهد داشت، اما طرح اصلاح نظام بانکی اثرات بلندمدتی دارد، ما باید روی چالش های اصلی تمرکز کنیم. در غیر این صورت در سال 1400 دوباره همین مباحث را تکرار خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه سه چالش اصلی داریم که باید جراحی شوند، گفت: جراحی نظام بانکی، یارانه پنهان و سیاست خارجی مباحث اصلی کشور محسوب می شوند.

وی شرح داد: در صورت جراحی یارانه پنهان و آزادسازی واردات و صادرات، درآمد ارزی به کشور می آید چرا که باید دقت کنیم اصلی ترین مشکل لایحه بودجه، درآمد ارزی است.

ناظران با بیان اینکه چهار دارو برای اقتصاد کشور وجود دارد، شرح داد: عملیات بازار باز یکی از این دارو ها است که از این طریق می توان استقلال سیاستگذاری پولی از بودجه ای و استقلال نظام نظارتی از بانک مرکزی را رقم زد. بانک مرکزی باید مستقل باشد و نظام بانکی باید سالم شود.

وی نرخ های اقتصادیاتی را داروی دیگر اقتصاد کشور بیان کرد و گفت: باید پایه های جدید اقتصادیاتی از جمله اقتصادیات املاک، اقتصادیات متناسب با درآمد و … را برقرار کنیم البته این نرخ ها باید به تدریج افزایش یابند تا در نهایت بتوانیم 25 درصد GDP را اقتصادیات بگیریم.

این کارشناس اقتصادی گفت: تعارض منافع موضوع دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد چرا که این موضوع از کمپین های انتخاباتی مجلس تا سیاستمداران منتسب به دولت، قوه قضائیه، بخش خصوصی، اصناف، نظام پزشکی، کانون وکلا، نظام مهندسی و … وجود دارد و این ویروس در تمام بدن اقتصاد ما شایع شده است که باید آن را رفع کنیم.

وی افزود: مورد بعدی بهبود شرایط نظام آموزشی، بهداشت و سلامت و درمان، خدمات وظیفه عمومی (سربازی) و نظام بازنشستگی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

ناظران با بیان آنکه 50 سال است غده سرطانی چالش ها در حال تقویت هستند، گفت: در صورت حل چالش های اصلی، مشکل کسری بودجه نیز حل می شود.

وی تاکید کرد: سیاستی که منجر به افزایش درآمد ارزی نشود کسری بودجه را حل نمی کند؛ کاهش یارانه پنهان به منظور افزایش صادرات و ارزآوری راه حل است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 620

به "سه چالش اصلی کشور نظام بانکی، یارانه پنهان و سیاست خارجی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سه چالش اصلی کشور نظام بانکی، یارانه پنهان و سیاست خارجی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید