شورای امنیت از حفتر خواست حملات در لیبی را متوقف کند

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، رئیس شورای امنیت سازمان ملل متحد از ژنرال خلیفه حفتر خواست به تعهدات خود در خصوص قطعنامه های این شورا که خواهان توقف جنگ در لیبی است، عمل کند.

شورای امنیت از حفتر خواست حملات در لیبی را متوقف کند

به گزارش گروه بین الملل مجله تخصصی کامپیوتر، رئیس دوره ای شورای امنیت سازمان ملل متحد از ژنرال خلیفه حفتر، فرمانده نیروهای شرق لیبی موسوم به ارتش ملی لیبی خواست حملات به شهر طرابلس، پایتخت لیبی و محل استقرار دولت وفاق ملی این کشور را متوقف کند.

به گزارش شبکه تی آر تی، رئیس شورای امنیت گفت که حفتر باید به قطعنامه های این شورا که خواستار توقف درگیری ها و بازگشت به فرآیند سیاسی است، جامه عمل بپوشاند. این شورا بامداد امروز پنجشنبه (24 بهمن) طی نشستی فوری در باره تحولات این کشور آفریقایی قطعنامه ای با 14 رأی موافق و یک رأی ممتنع (روسیه) خواستار توقف درگیری ها در لیبی شد.

لیبی بعد از سرنگونی سرهنگ معمر القذافی، دیکتاتور لیبی در سال 2011، مدتی بدون دولت مرکزی ماند تا اینکه سال 2015 با حمایت سازمان ملل و جامعه بین الملل، دولت وفاق ملی با هدف ایجاد ثبات در این کشور به ریاست السراج بر اساس توافق صُخیرات مغرب تشکیل شد. هم اکنون شهر طرابلس، محل استقرار این دولت و مجلس وابسته به آن است.

به دنبال تشکیل این دولت، نیروهای سیاسی و نظامی حامی ژنرال خلیفه حفتر، فرمانده نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی نیز دست به ایجاد دولت موازی به ریاست عبدالله الثنی و مجلس در طبرق زدند که به مجلس طُبرُق معروف است و طی این سال ها، بین نیروهای مورد حمایت این دو دولت و مجلس، جنگ و درگیری است.

دولت وفاق ملی و دولت طُبرق لیبی طی این مدت بر سر تصاحب قدرت در این کشور در حال نزاع و جنگ هستند و همین امر باعث ایجاد صف بندی های بین المللی و منطقه ای شده است. به رغم اینکه دولت وفاق لیبی به ریاست فایز السراج مورد حمایت اروپا، آمریکا و سازمان ملل است، ولی مصر، عربستان سعودی، امارات و یونان، از دولت موازی مستقر در بنغازی حمایت سیاسی و نظامی می کنند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 11 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 731

به "شورای امنیت از حفتر خواست حملات در لیبی را متوقف کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شورای امنیت از حفتر خواست حملات در لیبی را متوقف کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید