طرز تهیه آلبالو پلو خاص و مجلسی با فیله مرغ و گوشت قلقلی

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، طرز تهیه آلبالو پلو نسبت به بسیاری از غذا های تشریفاتی و مجلسی دیگر ساده بوده و در عین حال غذایی بسیار چشم نواز و پر هوادار است و می تواند زینت بخش سفره های شما برای مهمانی ها و مجالس باشد.

طرز تهیه آلبالو پلو خاص و مجلسی با فیله مرغ و گوشت قلقلی

آلبالو پلو یکی از معروف ترین غذا های شهر شیراز است و در عین حال یکی از غذا های مجلسی ما ایرانی ها که هواداران زیادی دارد با آغاز فصل تابستان و آمدن آلبالو بازار این غذای خوشمزه هم داغ می گردد آلبالو پلو را می توان با توجه به ذائقه و سلیقه شخصی خود با گوشت چرخ نموده قلقلی یا گوشت مرغ تهیه کرد.

طرز تهیه آلبالو پلو نسبت به بسیاری از غذا های تشریفاتی و مجلسی دیگر ساده بوده و در عین حال غذایی بسیار چشم نواز و پر هوادار است و می تواند زینت بخش سفره های شما برای مهمانی ها و مجالس باشد.

آلبالو پلو را می توانید با مرغ یا گوشت قلقلی تهیه کنید که ما هر دو روش را در این پست آموزش می دهیم.

برنج 4 پیمانه

آلبالو هسته گرفته شده 1 و 1/3 پیمانه + 4 تا 5 قاشق غذاخوری شکر یا 1 و 1/3 پیمانه مربای آلبالو

زعفران دم نموده 4 تا 5 قاشق غذاخوری

خلال پسته 1/2 پیمانه

خلال بادام 1/2 پیمانه

روغن به میزان لازم

نمک به میزان لازم

مواد اولیه لازم برای کوفته قلقلی آلبالو پلو

گوشت چرخ شده 300 گرم

پیاز میانه 1 عدد

فلفل سیاه 1 قاشق چایخوری

زردچوبه 2 قاشق چایخوری

نمک به میزان لازم

روغن به میزان لازم

مواد اولیه لازم برای برای فیله مرغ آلبالو پلو

فیله مرغ 16 عدد

پیاز میانه 2 عدد

زعفران دم نموده 1 تا 2 قاشق غذاخوری

آبلیمو 2 قاشق غذاخوری

فلفل سیاه 1 قاشق چایخوری

نمک به میزان لازم

کره یا روغن به میزان لازم

قبل از اینکه بریم سراغ طرز تهیه ابتدا باید توضیحاتی در مورد مواد اولیه بدیم:

همان طور که گفتیم برای تهیه آلبالو پلو بسته به ذائقتون که غذای شیرین دوست دارید یا نه می توانید از مربای آلبالو یا آلبالو با شکر کمتر بهره ببرید به این صورت که به ازای هر یک پیمانه آلبالو یک پیمانه شکر بهره ببرید در یک ظرفی که دو برابر موادتون گنجایش دارد شکر را لا به لای آلبالو ها اضافه کنید در ظرف در را بگذارید و 1 روز در یخچال قرار دهید تا آب بیندازد.

در مرحله بعد قابلمه را روی حرارت میانه رو به بالا قرار دهید و اجازه دهید جوش بیاید بعد از جوش آمدن زمان بگیرید 10 دقیقه بعد آلبالو ها را از ظرف خارج کنید و بگذارید تا شربت قوام بیاید وقتی شربت قوام آمد دوباره آلبالو ها را اضافه کنید و بگذارید 2 تا 3 دقیقه بماند بعد هم مربای شما آماده است.

حواستان باشد برای تهیه همه مربا ها به جز مربای به از قابلمه لعابی بهره ببرید بعلاوه در ظرف را هم نگذارید، چون رنگ مربا تیره می گردد فقط در مربای به باید در ظرف را بگذارید پس اگر خواستید از مربای آلبالو در تهیه آلبالو پلو بهره ببرید مربا را به روش فوق تهیه کنید.

حال اگر جزء افرادی هستید که غذای شیرین دوست ندارید و می خواهید ترشی آلبالو ها حفظ گردد بسته به ذائقتون به ازای هر پیمانه آلبالو هسته گرفته شده 4 تا 5 قاشق قاشق غذاخوری شکر لا به لای آلبالو ها اضافه کنید و روی حرارت قرار دهید و اجازه دهید شکر حل گردد در این روش، چون میزان شکر کم است نباید منتظر قوام آمدن باشید همین که شکر حل شد آماده است. باز هم این نکته را مد نظر داشته باشید که میزان شکر تقریبی است و کاملاً بستگی به ذائقه شما دارد.

برای آلبالو پلو بهتر است برنج را آبکش کنید برای این کار بعد از اینکه برنج را شستید به آن آب گرم و نمک اضافه کنید و بگذارید برنج چند ساعت خیس بخورد. بهتر است برنج حداقل 3 ساعت با نمک خیس بخورد تا کیفیت بهتری داشته باشد.

سپس برای آبکش کردن برنج قابلمه ای را تا دو سوم از آب پر کنید و روی حرارت بگذارید نمک به آن اضافه کنید وقتی آب به جوش آمد باید برنج را اضافه نمایید، آبی که به برنج اضافه شده بود و برنج با آن خیس خورده بود را خالی کنید و برنج خیس خورده را داخل آب در حال جوش بریزید.

حرارت برنج در حال جوشیدن نباید کم باشد و شعله گاز باید میانه رو به زیاد باشد درب قابلمه را نگذارید و صبر کنید تا آب برنج مجدد به جوش بیاید.

وقتی آب برنج به جوش آمد چند بار با فاصله و البته با دقت برنج را هم بزنید تا دانه ها از هم باز گردد و البته دقت کنید برنج را خرد نکنید. تقریباً برنج حدود ده تا چهارده دقیقه باید بجوشد البته زمان جوشیدن برنج بستگی به نوع و مدل آن دارد. زمانی برنج برای آبکش کردن مناسب است که دانه های آن نرم گردد، ولی هنوز مغز آن ها سفت باشد.

وقتی که دانه های برنج را امتحان کردید و برنج به مرحله آبکشی رسید آن را داخل آبکش بریزید و اجازه دهید آب برنج کاملاً گرفته گردد سپس روی برنج آب سرد بریزید تا پخت دانه ها متوقف گردد و همین طور نمک اضافی بین دانه های برنج بیرون برود تا برنج شور نگردد.

اگر خواستید برنج بیشتر قد بکشد وقتی برنج در حال جوشیدن است یک استکان آب سرد به آن اضافه کنید این باعث می گردد به برنج شوک وارد گردد و بیشتر قد بکشد.

حواستان باشد که برنج زیاد نجوشد اگر تازه کار هستید برنج را کمی زودتر بردارید، چون اگر برنج بیشتر از حد معمول بجوشد خمیر می گردد و غذای شما خراب می گردد، اما اگر برنج را زودتر برداشته باشید اگر برنج سفت باشد موقع پخت می توانید کمی آب به آن اضافه کنید.

در هر صورت آبکش کردن برنج احتیاج به تجربه دارد پس نگران نباشید چند بار امتحان کنید تا به مرور زمان تجربه لازم را به دست آورید.

کوفته ها را می توانید با گوشت گوسفند یا گوساله تهیه کنید، اما به این نکته توجه داشته باشید که اگر کوفته ها را با گوشت گوسفند درست می کنید گوشت گوسفند در فرآیند پخت آب می گردد پس سایز آن کوچک می گردد پس کوفته قلقلی ها را کمی بزرگ تر بگیرید، اما گوشت گوساله آب نمی گردد.

خلال بادام را از قبل خیس کنید در روغن مایع یا کره تفت دهید اگر در کره تفت دهید خوشمزه تر می گردد، اما اگر در روغن مایع تفت دهید براق تر می گردد.

خلال پسته را خیس نکنید، چون رنگ پس می دهد بلکه فقط در روغن مایع تفت دهید.

گوشت + پیاز رنده شده + فلفل سیاه + زردچوبه + نمک را کاملاً با دست ورز دهید. اگر وقت دارید گوشت را در ظرف در بسته چند ساعت در یخچال استراحت دهید سپس کوفته ها را درست کنید به این صورت که از گوشت به میزان گردو بردارید در دستتان فرم دهید سپس در ظرف مورد نظر چند قاشق روغن بریزید و روی حرارت میانه رو به بالا قرار دهید و اجازه دهید گوشت خودش را بگیرد.

تا وقتی که گوشت خودش را نگرفته با قاشق هم نزدید فقط هرز گاهی به یاری دسته تابه گوشت ها را جا به جا کنید که نسوزد بعد از اینکه گوشت خودش را گرفت حرارت را میانه کنید و اجازه دهید گوشت خوب سرخ گردد در این مرحله، چون گوشت خودش را گرفته می توانید با قاشق آن را هم بزنید وقتی گوشت خوب سرخ شد و پخت کوفته قلقلی های شما آماده است.

به کوفته ها برای اینکه بپزد آب اضافه نکنید، چون گوشت آب می اندازد پس اجازه دهید با آب خودش بپزد نکته مهم دیگر در فرآیند پخت گوشت این است که برخی وقتی پیاز را رنده می نمایند کاملاً آب پیاز را می گیرند و اصطلاحاً فقط تفاله های پیاز را به گوشت اضافه می نمایند.

اگر بعد از پخت با این مشکل روبرو می شوند که گوشت بوی زهم می دهد پس نباید آب پیاز را کامل بگیرید بلکه وقتی پیاز را رنده کردید چند دقیقه آن را کنار بگذارید آبی که از پیاز جدا می گردد را بگیرید و بقیه پیاز را به گوشت اضافه کنید اصلا احتیاجی به فشار دادن پیاز و گرفتن تمام آب آن نیست.

فیله های مرغ را نواری برش دهید با پیاز + نمک + فلفل سیاه + زعفران یا زردچوبه + آبلیمو + روغن مزه دار کنید و اجازه دهید چند ساعت در یخچال بماند.

سپس فیله ها را رول کنید و با یاری خلال دندان فیکس کنید داخل تابه چند قاشق روغن بریزید فیله ها را در آن قرار دهید و اجازه دهید با آب خودش بپزد برای اینکه آب بیندازد در ظرف را ببندید و روی حرارت میانه قرار دهید هر از گاهی فیله ها را زیر و رو کنید تا تمام قسمت های آن به صورت یکنواخت سرخ گردد. اگر طعم کره را دوست دارید می توانید به جای روغن از کره بهره ببرید.

برنج را که آبکش کردید و آب آن کاملاً خارج شد در یک قابلمه متناسب کمی روغن بریزید روی حرارت ملایم قرار دهید و اجازه دهید روغن داغ گردد بعد ته دیگ دلخواهتان را قرار دهید سپس سه کفگیر برنج بریزید بعد 2 قاشق از آلبالو را وسط برنج بریزید حواستان باشد اگر از مربای آلبالو استفاده می کنید فقط دانه های آلبالو را بریزید و شهد آن را نریزید.

سپس یک قاشق از زعفران را هم اضافه کنید و به همین ترتیب ادامه دهید کمی از آلبالو ها را برای تزیین کنار بگذارید آخر سر که همه مواد را ریختید برنج را روی حرارت میانه رو به بالا قرار دهید حدود 5 دقیقه بعد که قابلمه داغ شد دو قاشق روغن اضافه کنید ونصف استکان آب هم به دور برنج اضافه کنید دوباره اجازه دهید 6 تا 7 دقیقه روی حرارت میانه رو به بالا بماند تا بخار برنج بلند گردد سپس حرارت را کم کنید و اجازه دهید برنج دم بکشد. اگر خواستید می توانید آب و روغن را با هم مخلوط کنید و به دور برنج اضافه کنید.

برخی ها وقتی آلبالو ها را لا به لای برنج ریختن در لایه آخر کمی از شربت آلبالو را اضافه می نمایند البته من به این صورت درست نمی کنم، اما اگر خواستید شربت را اضافه کنید موقع آبکش کردن برنج را کمی زودتر اصطلاحاً زنده تر بردارید، چون در غیر این صورت برنج شما شفته می گردد.

نهایتاً اینکه حواستان به شعله گاز باشد حرارت حتماً ملایم باشد و از شعله بخش کن بهره ببرید، چون آلبالو پلو به خاطر شکری که دارد خیلی زود می سوزد.

اگر وقت کافی برای آبکش کردن برنج ندارید می توانید آلبالو پلو را به صورت دمی تهیه کنید به این صورت که برنج را از قبل خیس کنید و به آن نمک اضافه کنید حواستان باشد هر وقت پلو های مخلوط را به صورت دمی آماده می کنید کمی آب آن را کمتر بریزید سپس روی حرارت قرار دهید وقتی برنج جوش آمد آلبالو ها را اضافه کنید وقتی آب برنج خشک شد دم کنی بگذارید و اجازه دهید برنج دم بکشد بعد هم در ظرف مورد نظر با گوشت قلقلی یا مرغ و آلبالو تزیین کنید.

آلبالو پلو را در دیس بکشید مرغ یا کوفته قلقلی ها و آلبالویی را که از قبل کنار گذاشتید را لا به لای برنج اضافه کنید سپس روی برنج را هم با آلبالو، کوفته قلقلی یا مرغ، خلال بادام و پسته تزئین کنید. می توانید میزانی از پلو را با زعفران و میزانی را هم با شربت آلبالو رنگی کنید و در تزیین آلبالو پلو بهره ببرید.

منبع: فرادید
انتشار: 11 تیر 1401 بروزرسانی: 11 تیر 1401 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1974

به "طرز تهیه آلبالو پلو خاص و مجلسی با فیله مرغ و گوشت قلقلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه آلبالو پلو خاص و مجلسی با فیله مرغ و گوشت قلقلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید