مونسان: تجارب دیروز و امروز را چراغی فراروی آینده میراث بشری کنیم

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، علی اصغر مونسان در پیامی به مناسبت روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی گفت: 18 آوریل (29 فروردین) که به عنوان روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی نامیده شده فرصت مغتنمی است تا به موضوع میراث فرهنگی به طور عام و برنامه ها و سیاست های مرتبط با این مناسبت به صورت خاص توجه بیشتری داشته باشیم.

مونسان: تجارب دیروز و امروز را چراغی فراروی آینده میراث بشری کنیم

وزیر میراث فرهنگی اضافه کرد: خوشبختانه در سرزمینی زندگی می کنیم که در زمینه مظاهر فرهنگ و تمدن شامل هنرها و سنت ها و آیین ها از جمله غنی ترین کشورهای دنیا به شمار می آید و از این نظر ایران یکی از استثنایی ترین سرزمین های دنیا است. میراث فرهنگی از جمله سرمایه هایی است اهمیت آن طی سال های اخیر بیشتر مورد توجه همگانی، متخصصین و مسئولین در مقیاس های محلی، منطقه ای ملی و دنیای قرار گرفته و گنجینه ای از تجارب، فنون، دانش و هنر گذشتگان برای استفاده نسل حاضر و آیندگان است.

امروزه میراث فرهنگی از این منظر نیز اهمیت دارد که ما به عنوان امانتداران فعلی وظیفه انتقال آن را به نسل های آینده بر عهده داریم، بنابراین باید در حفاظت و نگهداری آن بکوشیم و تاریخ دنیا را برای نسل آینده نگه داریم تا همگان بتوانند در خصوص پیشینه و ارزش های تاریخی و فرهنگی خود آگاهی یابند. بی تردید در این زمینه آنچه به عنوان آثار تاریخی شناخته می گردد در درجه اول احتیاج به نگهداری دارد.

مونسان توضیح داد: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به عنوان متولی امر حفاظت از میراث فرهنگی طی سال های اخیر ضمن انجام وظایف قانونی خود در امر حفاظت از آثار تاریخی فرهنگی سعی نموده است تا با بازسازی و احیای تعداد قابل توجهی از بناهای تاریخی منظر جدیدی از روبروه همگانی با ارزش های موجود در بناهای تاریخی را رقم زند، امری که با استقبال بخش خصوصی و آحاد مختلف جامعه روبرو شده است.

وی گفت: طرح مشارکت با مالکان بناهای تاریخی برای حفاظت و احیای آن ها و نیز ایجاد و توسعه موزه های خصوصی از دیگر برنامه های در دست اقدام این وزارتخانه برای ایجاد زمینه مشارکت های همگانی در حفاظت از بناهای تاریخی بوده است. ضمن آنکه در برنامه های آینده نیز تقویت و توسعه این برنامه، گسترش همکاری با دستگاه ها و نهادهای عمومی برای حفاظت و احیای بناها، مجموعه ها، محوطه ها و بافت های تاریخی فرهنگی و همچنین توجه ویژه به شناسایی و معرفی منظرهای تاریخی فرهنگی به عنوان ثروتی مغفول برای توسعه پایدار در دستور کار جدی قرار گرفته است.

وزیر میراث فرهنگی اعلام کرد: به نظر می رسد با توجه به شعار سال جاری (2021) شورای بین المللی یادمان ها و محوطه های تاریخی (ایکوموس) که گذشته های پیچیده، آینده های گوناگو نامیده شده است، موضوع توجه و استفاده از تجارب گذشته به منظور برنامه ریزی برای توسعه آینده از اهمیتی مضاعف برخوردار باشد. به همین منظور نیز ایفای نقشی فعال تر و پیشران در امر توسعه از سوی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در دستور کار خواهد گرفت.

از سویی سال جاری روز دنیای بناها و محوطه های تاریخی را در حالی گرامی می داریم که دنیا با بحران کرونا دست به گریبان است؛ بیماری همه گیری که ناگزیر موجب محدودیت های سفر و کاهش انس گردشگران با جاذبه های تاریخی شده است. در چنین شرایطی انتخاب شعار گذشته های پیچیده: آینده های گوناگون برای سال 2021 ضمن نگاه به چالش هایی که میراث بشری را تهدید و رویکرد ما به آن را متاثر می نماید، بر ضرورت مشخص راهبردهایی نجات بخش برای صیانت و معرفی میراث فرهنگی در آینده تاکید دارد.

مونسان اضافه کرد: شعار سال جاری در عین حال نشان از نگرانی ها و دغدغه هایی دارد که ممکن است آینده آثار تاریخی را در هاله ای از ابهام قرار دهد، از این رو دعوتی همگانی از تمام کشورهاست تا در سایه همفکری و انسجام بین المللی، تجارب گذشته و داشته های خود را در راستا هم افزایی قرار داده و هریک سهمی در ترسیم آینده ای امیدوارانه و روشن برای میراث مشترک بشری داشته باشند.

وزیر میراث فرهنگی توضیح داد: بی تردید در شرایط کنونی، بهره مندی خلاقانه از ظرفیت های مجازی بیش از هر زمان دیگری ضرورت داشته و موجب حفظ اتصال و پیوستگی انسان به میراث فرهنگی و جلوگیری از خلاهای جبران ناپذیر در این زمینه خواهد شد. شاید بتوان گفت جداییِ - هرچند مقطعیِ - بخش اعظمی از شهروندان جوامع از آثار تاریخی به دلیل پاندمی کووید 19، جنبه های هویتی و فرهنگی آنان را تحت تاثیر قرار می دهد و ادامه چنین روندی احتیاجمند تمهیداتی برای ترمیم و جبران است که جز با همکاری بین المللی محقق نمی گردد.

مونسان گفت: با آرزوی انتها قریب الوقوع کرونا و بازگشت صمیمانه انسان به آغوش میراث تاریخی ملی و دنیای، روز دنیای بناها و محوطه های تاریخی را به تمام دوستداران و دغدغه مندان میراث فرهنگی تبریک می گویم. امید که تجارب گذشته و امروز را بسان چراغی فراروی آینده میراث بشری قرار دهیم.

منبع: گردشبان
انتشار: 20 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1400 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1496

به "مونسان: تجارب دیروز و امروز را چراغی فراروی آینده میراث بشری کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مونسان: تجارب دیروز و امروز را چراغی فراروی آینده میراث بشری کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید