گزارش عضو شورای نگهبان از آنالیز 20 ساعته طرح جوانی جمعیت

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، تهران (پانا) - عضو حقوقدان شورای نگهبان در ادامه سلسله گزارش های خود به مردم، گزارشی از جلسه روز چهار شنبه شورای نگهبان ارائه کرد.

گزارش عضو شورای نگهبان از آنالیز 20 ساعته طرح جوانی جمعیت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، هادی طحان نظیف عضو حقوقدان شورای نگهبان در گزارش 75 از سلسله گزارش های خود به مردم از جلسات شورای نگهبان نوشت:

شنبه چهارم اردیبهشت ماه سال 1400، آنالیز طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده در شورای نگهبان به خاتمه رسید. رسیدگی به این طرح با توجه به حجم و اهمیت آن، در پنج جلسه حداقل چهار ساعته اعم از جلسات عادی و فوق العاده در ماه مبارک رمضان در این شورا انجام شد.

به خاطر داشتن ابعاد مختلفی که موضوع جوانی جمعیت داشت، مجلس محترم آن را به کمیسیون مشترک ارجاع داده بود و به جهت ضرورت، با ارجاع این طرح به کمیسیون مذکور مطابق اصل 85 قانون اساسی موافقت کرد و پس از تصویب این طرح در کمیسیون مزبور، مجلس در صحن علنی با اجرای آزمایشی آن به مدت هفت سال موافقت نمود.

به عقیده بسیاری از کارشناسان و صاحب نظران با توجه به آمار موالید و فرایند کاهشی جمعیت، مقوله جمعیت یکی از مسائل مهم کشور است لذا ارائه راهکارهایی جهت حل این مساله، نه تنها قابل تردید نیست بلکه به استناد سیاست های کلی جمعیت که در اردیبهشت ماه سال 1393 از سوی رهبر معظم انقلاب ابلاغ شد، ضرورت نیز دارد.

در این طرح، کوشش بر این بوده است که به صورت جامعی به موضوعات مربوط به جوانی جمعیت پرداخته شود و قانون گذار تسهیلات مختلف و متعددی را برای تشویق به فرزندآوری در نظر گرفته است.

شورای نگهبان نیز ضمن ارج نهادن به چنین رویکردی و با پاسداشت دغدغه نمایندگان محترم در این خصوص، ایرادات و ابهامات متعددی را نسبت به آن عنوان کرد تا در نهایت با برطرف این اشکالات، قانونی کارآمد و موثر برای اجرا به جامعه عرضه شود. تاکید بر این نکته لازم است که بخش اعظمی از مواردی که این شورا نسبت به این طرح مطرح نموده است، ابهاماتی بود که از نظر اعضای این شورا در مورد این طرح وجود داشت به این نحو که بعضی عبارت پردازی ها در متن و یا بعضی سازوکارها در نحوه اجرای این مصوبه روشن و دقیق نبود، لذا مورد ایراد و ابهام این شورا واقع شد.

موضوعی که در سیاست های کلی نظام قانون گذاری و به طور خاص در بند نهم این سیاست ها از آن تحت عنوان رعایت اصول قانون گذاری و قانون نویسی یاد شده و بر قابل اجرا و قابل سنجش بودن اجرا، شفافیت و عدم ابهام، استحکام در ادبیات و اصطلاحات حقوقی و همچنین انسجام قوانین تاکید شده است. به علاوه اینکه بعضی مواد آن به خاطر وجوه شرعی، با اشکالات فقهای این شورا روبرو شد.

به هر حال ممکن است به لحاظ کمی تعداد این اشکالات و ابهامات، کم نباشد اما جنس ابهامات و اشکالات مطروحه به نحوی است که این موارد در جلسات کارشناسی و با توضیحاتی که ارائه می شود، قابل اصلاح خواهند بود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 8 خرداد 1400 بروزرسانی: 8 خرداد 1400 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1528

به "گزارش عضو شورای نگهبان از آنالیز 20 ساعته طرح جوانی جمعیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش عضو شورای نگهبان از آنالیز 20 ساعته طرح جوانی جمعیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید