گوترش در سمت خود ابقا شد

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، ایرنا نوشت: با رأی کشورهای عضو مجمع عمومی، دبیرکل سازمان ملل برای دومین بار به این سمت انتخاب شد.

گوترش در سمت خود ابقا شد

خبرگزاری رویترز دقایقی پیش از نیویورک خبر داد که 193 کشور عضو مجمع عمومی سازمان ملل برای دومین بار آنتونیو گوترش را به دبیر کلی این نهاد جهانی برگزیدند. دومین دوره پنج ساله این دیپلمات پرتغالی از 1 ژانویه 2022 (11 دی) آغاز می شود.

15 عضو شورای امنیت هشتم ژوئن (18 خرداد) با تصویب قطعنامه ای بر دور دوم ریاست آنتونیو گوترش 72 ساله، برای هدایت سازمان ملل بین سال های 2022 تا 2026 مهر تأیید زدند.

نخست وزیر پیشین پرتغال که از ژانویه 2017 عهده دار این سمت شده، تنها کسی بود که در رقابت برای تصدی این پست حضور داشت. البته حدود 10 نامزد دیگر خواهان حضور در رقابت برای پست دبیر کلی بودند اما به این دلیل که از سوی یکی از 193 کشور عضو سازمان ملل حمایت نشدند به مرحله نهایی نرسیدند.

دبیر کل سازمان ملل در سال های اخیر با دو معضل ساز مخالف کشورهای انزواطلب در قبال چندجانبه گرایی و بحران کرونا روبرو بوده است. البته همچون گذشته وابستگی سازمان ملل و شخص دبیر کل به کشورهای دارای حق وتو مانع از آن شده که قدمی جدی در پیگیری سیاست های متضاد با منافع قدرت های جهانی، برداشته شود.

وی در حالی با امید به همراهی دولت جدید آمریکا عزم خود را برای حفظ دبیر کلی برای دور دوم جزم کرده بود که چالش های مقطعی و ساختاری سازمان ملل در چهار سال اخیر، او را وامدار برخی قدرت های دارای حق وتو کرده است.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 15 تیر 1400 بروزرسانی: 15 تیر 1400 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1586

به "گوترش در سمت خود ابقا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گوترش در سمت خود ابقا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید